Walka z wilkiem w ludzkiej skórze…

Reumatyzm – stereotypowe myślenie. Choroba osób starszych, strzyka w kościach, ból ustąpi, gdy posmarujesz bolące miejsce maścią. A po zażyciu tabletki możesz wbiegać po schodach i jesteś jak nowo narodzony człowiek… Ot, taki stereotyp panujący w społeczeństwie.

Jednak rzeczywistość wygląda inaczej… Nie ma jednostki chorobowej o nazwie reumatyzm! A choroby reumatyczne to około 200 różnych odmian chorób. Zaliczamy do nich m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa… Ale również toczeń… I to właśnie tej chorobie chcę poświęcić dzisiejszy wpis. Dlaczego? Bo maj jest miesiącem zwiększania świadomości  o toczniu…

Lupus – po łacinie „wilk”.  Istnieją teorie, że nazwa choroby wywodzi się od charakterystycznych zmian na skórze twarzy, układających się podobnie jak wybarwienie sierści na pysku wilka. Rzuty choroby występują „podstępnie” i agresywnie, niczym ataki wilka.

Toczeń to choroba autoimmunologiczna, która atakuje narządy wewnętrzne i potrafi dokonywać szkód w całym organizmie chorego. W Polsce choruje na niego około 15 tysięcy osób, w większości są to kobiety. Niestety nadal nie są znane przyczyny występowania tocznia. To jest kolejna zagadka medycyny, z którą muszą się zmierzyć współcześni naukowcy. Dzięki właściwemu leczeniu możliwe jest osiągnięcie remisji, a osoba zmagająca się z tą chorobą może normalnie funkcjonować.

Jakie są objawy tocznia:

- osłabienie, zmęczenie

- bóle głowy, migreny

- bóle stawów

- wysypki, zmiany skórne, rumień pojawiający się na twarzy.

Reumatyzm to nie choroba osób starszych!!! Najczęściej toczeń rozwija się w wieku od 15 do 44 lat! Jednak chorują na niego również dzieci.

Walka z „wilkiem” jest trudna i długa jednak warto założyć rękawice bokserskie i nie poddawać się walkowerem… To walka o nasze życie i zdrowie…

A Wy słyszeliście o chorobie o nazwie TOCZEŃ?

Pisząc wpis korzystałam z danych opublikowanych na stronie: http://reumatyzmmamlodatwarz.pl/

A.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

18 odpowiedzi na „Walka z wilkiem w ludzkiej skórze…

 1. ~L.B. pisze:

  Słyszałam o toczniu. Nie wiedziałam jednak, że maj jest mu poświęcony, tzn. świadomości o tej chorobie. Każda choroba wiąże się z cierpieniem, mniejszym, większym, ale jednak. Naprawdę warto uświadamiać. Pozdrawiam serdecznie! ;)

  • ~A. pisze:

   Również uważam, że należy uświadamiać. Szerzenie wiedzy o chorobach reumatycznych to w chwili obecnej większa część mojego życia;-)

 2. ~jotka pisze:

  Samą nazwę słyszałam, ale nie miałam pojęcia, że to własnie taka choroba, kojarzyłam raczej z rodzajem nowotworu, a tu taka niespodzianka. Swoją drogą, ile tych chorób groźnych dla życia istnieje, to strach sie bać…

 3. ~Gabrysia pisze:

  Ja też słyszałam o takiej chorobie, ale tylko nazwę – na szczęście znam. Pozdrawiam serdecznie.

 4. ~parrafraza pisze:

  No tak, reumatyzm kojarzy się z chorobą dotykającą ludzi starszych, kiedyś też tak myślałam, dopiero choroba koleżanki mojej córki uświadomiła mi prawdę. A o toczniu słyszałam, choć nie wiedziałam, skąd pochodzi jego nazwa.

  • ~A. pisze:

   Wielu osobom choroby reumatyczne kojarzą się z podeszłym wiekiem. Jest to niestety kolejny mit, który należy przełamać.

 5. ~Maria pisze:

  Nie spotkałam się z tą nazwą, wiem, ze jest wiele odmian reumatyzmu, ale osobiście nie znam żadnej chorej osoby. W reklamach tak właśnie pokazują – kogoś coś boli, bierze „cudowną tabletkę” i od razu biega, skacze, fruwa. I niektórzy ludzie w to wierzą.

 6. ~Teresa pisze:

  Słyszałam o takiej chorobie, ale niewiele wiedziałam.
  Nie wiem, czy to ma coś wspólnego, jak się siadało np. na kamieniu, to dorośli zwracali nam uwagę, że można wilka złapać.
  W naszym bloku dziewczynka chorowała na reumatyzm, pamiętam, jak się dziwiłam, bo byłam przekonana, że to choroba ludzi starszych.

  • ~A. pisze:

   Toczeń to choroba autoimmunologiczna i na pewno nie powoduje jej siadanie na kamieniu;) Siadając na zimnym możemy nabawić się najwyżej zapalenia dróg moczowych;)

 7. ~Stokrotka pisze:

  Tyle jest okrutnych chorób o których nie mamy pojęcia aż do czasu….kiedy….

  Dobrze, że przynajmniej słońce świeci, kwiaty kwitną i ptaki śpiewają.

  Pozdrawiam Cię serdecznie.

 8. ~Agnieszka pisze:

  Słyszałam. Na szczęście nie z własnego doświadczenia – jedna z bliskich mi osób założyła rękawice bokserskie i walczy z tą chorobą… dzielnie ją wspieram – jestem pewna, że wygra!
  pozdrawiam serdecznie:)

 9. wiesz, bardzo dobrze, że uświadamiasz ludzi, pisząc, jak jest. myślę, że w PL mamy jeszcze naprawdę dużo do zrobienia na ten temat. a reumatyzm zawsze jest kojarzony z tym samym…a tu rzeczywiście temat jest rozległy

 10. ~Leseratte pisze:

  Słyszałam, ale kojarzyłam przede wszystkim z tymi zmianami skórnymi. Jestem zdziwiona, że to nie jest jedyny objaw :o

 11. Ania pisze:

  Dzięki Twojemu wpisowi, teraz będę wiedzieć na co zwracać uwagę, bo nie ma z tym żartów. Tym bardziej, że to nie dotyczy wyłącznie starszych, schorowanych osób…

 12. O toczniu słyszałam, aczkolwiek nie kojarzę, żeby ktoś z rodziny lub znajomych cierpiał na tę chorobę. Uważam, że uświadamianie ludzi o chorobach to bardzo istotna kwestia – zawsze istnieje wtedy możliwość, że ktoś wybierze się do lekarza ;)

 13. ~iwona pisze:

  Słyszałam o toczniu, ale jako chorobie „motyla” bo podobno zmiany na twarzy przypominają właśnie skrzydła motyla. Moja koleżanka jest na to chora. Obecnie jest w dłuższym już okresie remisji. mam nadzieję, że będzie tak jak najdłużej. Pozdrowienia :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>